Известни арменци

Арменците - талантливи новатори, творци с характер и високи идеали, умни, сърдечни и открити хора....


Някои от известните арменците по света:
  • Аршил Горки (Востаник Манук Адоян) - световно известен американски художник
  • Юсуф Карш (Ховсеп Карш) - световноизвестен фотограф 
  • Арам Хачатрян - композитор на класическата музика
  • Анри Троая (Левон Аслан Торосян) - френски биограф, романист и историк
  • Сергей Параджанов (Саргис Ховсеп Параджанян) - световно признат режисьор 
  • Армен Джигарханян - актьор
  • Шер (Шерилин Саркисян) - америнска поп певица и актриса 
  • Атом Егоян - канадски режисьор 
  • Ерик Богосян - драматург и актьор
  • System of a Down - американска метъл група
  • Калуст Гюлбенкян - британски предприемач, меценат
  • Хованнес Адамян - инженер, автор на над 20 изобретения
  • Виктор Амбарцумян - арменски астроном
  • Артьом Микоян - съветски авиоконструктор
  • Тигран Петросян - 9 - ят световен шампион по шахмат
  • Гари Каспаров - шахматист, 13 - ят световен шампион по шахмат
  • Андре Агаси - известен американски тенисист
  • Ален Прост - автомобилен състезател
  • Ален Богосян - френски футболист, бивш национал
  • Юрий Джоркаеф - френски футболист
  • Артур Абрахам (Аветик Абрахамян) - професионален боксьор, състезаваш се за Германия
Топ 7 мои арменски личности:


1. Уилям Сароян - драматургът отказал наградата "Пулицър"

          Роден на 31 август 1908 г. във Фресно, Калифорния и починал на 18 май, 1981 г. в родния си град. Той е американски писател от арменски произход. Роден е в бедното емигрантско семейство на Арменак и Такухи Сароян. Когато е само на три години, баща му умира и той, заедно с брат на име Хенри и двете си сестри Зейбъл и Косет, се мести в Оукланд, за да може майка им да работи като прислужница там и да печели по-добре. Напуска училище още на 15-годишна възраст, за да може да работи, но в него се заражда мечтата да стане писател.
          Първият му разказ излиза в американски вестник на колония от преселници. После, на 15 октомври 1934 г., публикува първата си книга – Дръзкия младеж на летящия трапец – и така започва литературната му кариера. Над десет романа, много пиеси, повече от 3000 разказа, малко стихове и постепенно осъзнаване на истината, че в Америка, иска ли да бъде верен на себе си, писателят трябва да остане независим от царството на парите – ето какво е негово наследство. Пиесата му Времето на вашия живот спечелва наградата Пулицър, но Сароян я отхвърля с думите: „Никой не може да ме купи“.



2. Фамилия Зилджиян - най - големият производител на чинели в света. 

           Аведис Зилджиян III пристига на остров Елиз на 3.11.1909 г., спасявайки се от кланетата на арменците в родния си Истанбул. През 1929 г. той основава фабрика за чинели Avedis Zildjian Co, като за изработването на тези инструменти той ползва тайната семейна техника.
         Още през 1623 г. дядото на Аведис Зилджиян III (носещ същото име) успява да направи сплав, която дава добър звук, но не е толкова крехка, че чинелът да се пука лесно. Тази тайна се пази ревностно от рода Зилджиян, а създадените от тях чинели са най - популярните в целия свят. 
          В САЩ компания Аведис Зилджиян е бизнесът с най - дълга фамилна история. 




3. Иван Константинович Айвазовски (Ховханес Айвазян) - руският художник от арменски произход, известен с морските си пейзажи


          Роден на 29 юли 1817 г. във Феодосия (Руска империя) и починал на 2 май 1900 г. в родния си град. След обучението си в Петербургската художествена академия, Айвазовски пътува из Европа и живее за кратко в Италия в началото на 40-те години на 19-ти век. След завръщането си в Русия е назначен за главен художник на флота. Художникът има близки връзки с политическия и военен елит на страната и често присъства по време на военни маневри. Ползва се с патронажа на царското семейство и е високо ценен през целия му живот. Крилатата фраза „достойно за четката на Айвазовски“, популяризирана от Чехов, се използва в Русия, за да „опише нещо неизказано прекрасно“.
          Един от най-ярките руски артисти на своето време, Айвазовски е популярен и извън Русия. Има безброй самостоятелни изложби в Европа и САЩ. През почти 60-годишната си кариера той създава около 6000 картини, което го прави един от най-плодовитите художници на века. В картините му преобладават морските пейзажи, често изобразява и батални сцени, арменски теми и портрети. По-голямата част от творчеството на Айвазовски е в руски, украйнски и арменски музеи, както и в частни колекции.



4. Шарл Азнавур - френският Франк Синатра


          Азнавур е роден в Париж на 22 май 1924 г. в семейството на арменски имигранти. Рожденото му име е Шанур Вахинаг Азнавурян. Докато е още в ранна възраст, неговите артистични родители го въвеждат в света на театъра. Той започва да пее на 9 години и скоро приема артистичното име Азнавур. За неговия пробив помага Едит Пиаф, която го чува да пее и го взема със себе си на турне във Франция и САЩ. 
         Често наричан „френският Франк Синатра“, Азнавур създава песни преди всичко за любовта. Той е написал над 1000 песни и мюзикъли, направил е над 100 записа и е играл в 70 филма. Азнавур пее на 5 езика и е един от най-известните френски певци зад граница, като е изпълнявал песни в Карнеги Хол и на други известни места по света. Той често обича да се шегува с физиката си, по-специално с ниския си ръст. Висок е само 160 cm, и за него това е постоянен източник на шеги.
          На 90-годишна възраст, през октомври 2014 г., Шарл Азнавур изнася с изключителен успех двучасов концерт в Москва.
          През 1996 г. на Шарл Азнавур е отредено място в американската Зала на славата за автори на песни. 
           През 2009 г. певецът се съгласява да стане посланик на Армения в Швейцария (Азнавур живее от 1976 г. в Женева).
           На 30 ноември 2017 година Шарл Азнавур в съпровод на оркестъра си изнася 100-минутен концерт без антракт в зала Арена Армеец София.


5. Д - р Реймънд Дамадян - създателят на първата MR (магнитен резонанс) сканираща машина

          Доктор Реймънд Дамадян е роден на 16 март 1936 г. в Ню Йорк, САЩ. Нековите изследвания с натрий и калий в живите клетки го водят до първите му опити с ядрено - магнитен резонанс (ЯМР) - един от най - полезните диагностиращи инструменти в нашо време. 
          През 1969 г. Реймънд за първи път предлага идеята за използване на ЯМР за сканиране на човешкото тяло външно за ранни признаци на злокачествените заболявания. 
          Награден е с Национален медал в областта на технологиите и иновациите, връчен от президента на САЩ. 




6. Д - р Вараздат Казанджян - "бащата" на пластичната хирургия

          Доктор Вараздат Казанджян е роден на 18 март 1879 г. в Западна Армения (Днешна Турция), и се мести да живее в САЩ през 1895 г., когато започват ожесточените гонения срещу арменците в Османската империя. През първите седем години работи в мелница в Масачузец, като в същото време посещава нощни училища, а впоследствие успява да завърши медицина. 
         Пионер в намирането на техники за възстановяване на телесните повреди на войници от Първата световна война, той става известен като "човекът - чудо на Западния фронт". 
         Доктор Казанджян има много успешна хирургична практика и е излекувал хиляди души от целия свят. Професор е в Харвард. Неговите постижения в хирургията ще бъдат помнени много години напред. Умира на 95 - годишна възраст. 




7. Стийв Джобс - основателят на Apple

          Роден на 24 февруари 1955 г. в Сан Франциско, САЩ и починал на 5 октомври 2011 г. в Пало Алто, САЩ.
          Стийв Джобс не носи арменска кръв в жилите си, но е осиновен и отгледан от семейство Джъстин и Клара Джобс. Моминското име на майка ми е Агопян. Тя е дъщеря на оцелели от Геноцида над арменците в Османската империя. Стийв Джобс  не само многократно казва, че това са неговите родители на "1000 процента", но и е от близо запознат с темата за Геноцида над арменците. По време на групово посещение на църквата "Света София", превърната в джамия, Стийв задава въпрос, който разбумва духовете в Турция:" Вие, мюсюлманите, сте причинили толкова злини на християните. Унищожили сте над милион и половина арменци. Кажете ни как се случи това?" Отричането от страна на екскурзовода вбесява Стийв Джобс и той напуска по - рано страната от заплануваното. 



          Арменците дават своя принос в развитието в България. Благодарение на тях просперират българските занаяти, промишленост, наука и култура. Ето някои от тях:

  • Генерал Антраник Озанян - политически и обществен деец, герой на два народа - България и Армения
  • Карекин Нъждех - революционер
  • Крикор Азарян - театрален режисьор, преподавател в НАТФИЗ
  • Вили Казасян - композитор, диригент, аранжор, пианист
  • Еди Казасян - музикант, композитор
  • Хилда Казасян - певица
  • Арам Хрант Берберян - Датев - композитор, диригент, пианист
  • Хачо Бояджиев (Хачадур Крикор Бояджиев) - режисьор
  • Магърдич Халваджиян - режисьор и продуцент
  • Кеворк Кеворкян - журналист
  • Юлия Берберян - Малеева - тенисистка и треньорка
  • Армен Назарян - борец
  • Агоп Мелконян - писател - фантаст
  • Норайр Нурикян - състезател и треньор по вдигане на тежести
  • Пюзант Касабян - Бащата на бадминтона, "Мистър Бадминтон"
  • Астор (Антраник Шаварш Арабаджиян) - илюзионист .........

Коментари

Популярни публикации от този блог

Топ 7 забележителности в Армения